Alexander Volkov vs Jairzinho Rozenstruik and all matches this weekend – Yalla Match

two peaks cfu Weightlifters will be looking to get back on track this weekend as Alexander Volkov and Jairzinho Rosenstrwick face off in the main event of fight night.

After a glittering start to his MMA career with numerous knockout wins, Rozenstruik has had mixed fortunes in recent matches, going 2-3 in his last five matches.

More recently, the 34-year-old was identified by Curtis Blades in September, while veteran Volkov was introduced by Tom Aspinal in the first round of their main event at UFC London in March.

Volkoff and Rosenstrek’s recent discoveries have seen the pair drop to seventh and eighth in the UFC heavyweight rankings, so every man will be eager to begin a rise in the division here.

Below you will find everything you need to know.

When is it?

The event will take place on Saturday, June 4 at the UFC Apex Institute in Las Vegas.

The prelims will begin at 6:00 p.m. GMT (10:00 a.m. PT, 12:00 p.m. ET, 1:00 p.m. ET), with the next major card at 9:00 p.m. ET (1:00 p.m. PT, 3:00 p.m. ET, 4:00 p.m. ET ).

How can I see it?

The ticket will be broadcast live on UK channel BT Sport, where the broadcaster’s app and website also show the fights.

In the United States, ESPN+ will broadcast the event live, as well as the UFC fight channel.

Perspective

Volkov participated in 44 fights as an MMA professional

(Zuffa LLC via Getty Images)

Volkov – 4/7

Rosenstrwick – 5/4

through Betfair.

full map

main board

Alexander Volkov – Jerzinho Rosenstruck (heavyweight)

Dan Ige vs. Movsar Ivlov (featherweight)

Michael Trizzano – Lucas Almeida (featherweight)

Karen Silva – Polyana Botelho (Women’s Flyweight)

Alonzo Minnifield vs. Askar Mozarov (light heavyweight)

Phyllis Herrig vs. Carolina Kowalkiewicz (women’s strawweight)

Preliminaries

Joe Solecki vs. Alex da Silva (lightweight)

Daniel Arguta vs. Damon Jackson (featherweight)

Audi Osborne – Zarukh Adashev (Flyweight)

Niklas Stolz vs. Benoit Saint-Denis (lightweight)

Johnny Munoz vs. Tony Gravelli (Bantamweight Division)

Jeffrey Molina – Zhalgas Zhumagulov (Flyweight)

Benat Fakhretdinov vs. Andreas Mikhalides (welterweight)

Erin Blanchfield – JJ Aldrich (Female Flyweight)